CRM Programı Özellikleri

CRM Programı Özellikleri

CRM, kobiler ve obiler için geliştirilmiş, LAMP/WAMP ( yani Linux/Windows, Apache, MySQL ve PHP ) ortamlarında çalışabilen, web tabanlı ve açık kaynak kodlu harika bir CRM çözümüdür.

Bugüne kadar CRM konusunda pek çok tanımlama yapıldı. Kimisi CRM’i sadece müşteri bilgilerini kaydetmek olarak algılarken, kimi zaman müşteri şikayetlerini dinlemek CRM olarak kabul edildi.

CRM’e niçin ihtiyacınız var?

  • Müşterilere daha iyi hizmet sunmak
  • Müşteriler ile sürekli ve etkin iletişim kurmak
  • Doğru zamanda, doğru müşteriye, doğru ürünü satmak
  • Müşteri hizmetleri departmanını daha etkin kılmak
  • Datış ekibinin daha kolay ve hızlı satış yapmasını sağlamak
  • Pazarlama ve satış aktivitelerini basit ve birbirine paralel hale getirmek
  • Datış fırsatlarını doğru ve etkin değerlendirmek
  • Yeni müşteriler bulmak
  • Müşteri başına karlılığı arttırmak için teknolojiyi kullanmak için bir CRM yazılımına ihtiyacınız var.

İşletmenizin satış aktivitelerini, pazarlama programlarını ve servis destek operasyonlarını etkin ve verimli bir biçimde yönetmenizi sağlar. Web tabanlı mimarisi ve mobil erişim özelliği sayesinde her kanaldan ve her yerden ve her zaman müşterinizle ilişki kurmanıza ve operasyonlarınızı gerçekleştirmenize imkan tanır.

Kurumların müşterileri ile ilişkilerini etkin bir biçimde yönetirken hızlı ve kapsamlı hizmet sunmalarını sağlar. Müşteri ilişkilerini online ve gerçek zamanlı bir hale getirerek işletmenin performansını, müşteri memnuniyetini artırır ve operasyon maliyetlerini belirgin şekilde düşürür.

Online CRM ile Tanışın

Online CRM işletmelerin müşterileri ile ilişkilerini etkin bir biçimde yönetirken hızlı ve kapsamlı hizmet sunmalarını sağlar.
Müşteri ilişkilerini online ve gerçek zamanlı bir hale getirerek işletmenin performansını, müşteri memnuniyeti arttırır ve operasyon maliyetlerini belirgin bir biçimde düşürür.

Online CRM Programı tüm müşteri bilgilerini güvenlikli bir ortamda hızlı ve kolay bir biçimde ilgili tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir bir hale getirir.
Geniş kapsamlı müşteri bilgilerini kayıt, takip ve çok yönlü analiz etme imkanı sunar.
Müşterilerinizin karlılığını ve müşteri memnuniyetini gerçek zamanlı olarak ölçmenizi sağlar.

Online CRM’in sunduğu detaylı satış, pazarlama ve servis analiz ve raporları sayesinde işletmenizin performansını net bir biçimde ölçebilir, yapılması gereken değişiklikleri kolaylıkla görebilir, hızlı kararlar alır ve uygulamaya koyarsınız.

İşletmenizin satış aktivitelerini, pazarlama programlarını ve servis destek operasyonlarını etkin ve verimli bir biçimde yönetmenizi sağlar.
Web tabanlı mimarisi ve mobil erişim özelliği sayesinde her kanaldan ve her yerden ve her zaman müşterinizle ilişki kurmanıza ve operasyonlarınızı gerçekleştirmenize imkan tanır.
Online CRM internetin gücünü, işletme verimliliğine ve müşteri memnuniyetine dönüştüren kapsamlı bir CRM uygulamasıdır.

Online CRM Programı tüm müşteri bilgilerini güvenlikli bir ortamda hızlı ve kolay bir biçimde ilgili tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir bir hale getirir.
Geniş kapsamlı müşteri bilglerini kayıt, takip ve çok yönlü analiz etme imkanı sunar. Müşterilerinizin karlılığını ve müşteri memnuniyetini gerçek zamanlı olarak ölçmenizi sağlar.

CRM temel olarak işletmelerin üç ana iş fonksiyonunu birbiriyle entegre biçimde yürütmeleri ve yönetmeleri için programlanmıştır:

Pazarlama
CRM Marketing modülleri ile telefon, direct mail, Web, kablosuz cihazlar, email, direct satış gibi tüm kanallardan ulaşır. Kullanımı kolay araçlar, pazarlama departmanının bilgi işlem departmanına ihtiyaç duymaksızın segmentasyon yapmasını ve hedef kitle listeleri oluşturmasını sağlar. Pazarlama departmanı müşteri bilgilerini çok yönlü biçimde kullanarak bir-e-bir pazarlama faaliyetleri gerçekleştirme imkanına kavuşur. Tiger CRM’in sunduğu güçlü potansiyel müşteri yönetimi sayesinde Web sitenizin ziyaretçileri kolaylıkla sadık müşterilerinize dönüşür.

Satış
CRM Satış, işletmenize sunduğu komple satış gücü otomasyonu çözümü sayesinde, satış ekibinizin tüm işletme çalışanları ile işbirliği içerisinde daha etkin biçimde satış yapmasını ve buna bağlı olarak gelirlerinizin artmasını sağlar. CRM satış personelinize hedef gelir, gerçekleşen gelir, satış planları, müşteri ihtiyaçları, satınalma eğilimleri, müşteri bilgileri, müşteri cari hesabı gibi bilgilere kolaylıkla ve hızla ulaşarak hızlı ve karlı satış gerçekleştirme imkanı tanır. Mobil satış ekibinizi sisteme entegre ederek saha satış operasyonlarınızı daha verimli kılmanıza ve gerçek zamanlı olarak yönetmenize olanak tanır. CRM satış ekibinizin satış fırsatlarını kolaylıkla değerlendirmesini, gerçekçi satış tahminleri yapmasını sağlayan özel fonksiyonlara sahiptir.

Servis
CRM Servis & Destek, çalışanlarınızın daha düşük maliyetlerle daha hızlı ve sonuca ulaşan servis ve destek hizmeti sunması için ihtiyaç duyacağı tüm araçları size sunar. Müşteriye özel hizmet verebilmeniz için müşteri bilgilerini kolay izlenebilir ve kullanılabilir bir şekilde servis&destek çalışanlarına ulaştırır. Detaylı case kaydı ve takibi, çapraz ve dikey satış geliştirme fonksiyonları,gibi özellikleri ile tam donanım ve güçlü bir servis destek merkezi yaratmanıza imkan verir. Müşteri şikayet ve talepleri, çözüm süreleri, arama sayısı, çalışan performansı gibi ölçümleri kolaylıkla yapmanızı ve doğru orantılı olarak hizmetlerinizi geliştirmenizi sağlar. Web sitesi üzerinden müşterilerinize self servis hizmet sunmanız sağlayarak servis&destek maliyetlerinizi belirgin biçimde düşürmenizi sağlar.

CRM Değer Katar

Müşteri ilişkileri ve süreç yönetiminde verimliliği arttırmaya yönelik fonksiyonları tek platformda birleştiren sistem, müşteri veritabanı oluşturulmasını ve segmentasyonunu sağlar. CRM uygulaması sektörden bağımsız olduğu için kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirilebilir ve ek modüllerle desteklenebilir.

Potansiyel Yönetimi: Fuarlardan, Web sitenizden vb. elde ettiğiniz potansiyel müşterilerinizi tüm ayrıntılarıyla kaydedin. İlk aramanızdan itibaren tüm ilişkilerinizi, maillerinizi, telefon görüşmelerinizi dökümanları izleyin, sistem içinden mail gönderin.Müşteriler, iş ortakları, rakipler, servis ve ürün sağlayıcılarla ilgili tüm bilgilerin girildiği, izlendiği, gruplara ayrılıp değerlendirildiği bölümdür. Bu bölümde potansiyel müşteriler ve bunlara yönelik etkinlikler kayıt altına alınmaktadır.

Satış Fırsatı Yönetimi: Her müşterinizin satış sürecini izleyin. Satış sürecinin hangi aşamada olduğu , satışla ilgili yapılan görüşmeler, görevler,mailler, gönderilen teklifler kayıt altında olsun. Satış fırsatlarının ve bunlara bağlı firma, irtibat, büyüklük, gerçekleşme ihtimali, etkinlikler gibi bir çok verinin sisteme girildiği ve izlendiği bölümdür. Satış personelinin fırsatları satışa dönüştürmekte yararlanacağı tüm bilgiler, müşteriyle yapılan tüm etkinlikler; satışa destek verecek diğer çalışanlarla ortak bir veritabanında ve yetkileri doğrultusunda paylaşılarak sinerji oluşturulmaktadır. Hazır raporlar yardımıyla, satıcıların rapor hazırlamak için kaybedecekleri zaman ve emeğin satış etkinliklerine yönlendirilmesi ve daha verimli çalışmaları hedeflenmektedir.

Şirket Yönetimi: İlişkide olduğunuz, müşteriniz olan veya olmayan tüm şirketleri tüm ayrıntıları ile takip edin.Müşteriler, iş ortakları, rakipler, servis ve ürün sağlayıcılarla ilgili tüm bilgilerin girildiği, izlendiği, gruplara ayrılıp değerlendirildiği bölümdür. Bu bölümde potansiyel müşteriler ve bunlara yönelik etkinlikler kayıt altına alınmaktadır. Müşteriyle yapılan tüm görüşme ve yazışmalar sistemde arşivlenerek, gereken durumlarda referans alınabilir. Detaylı yönetici ekranları aracılığıyla, müşteri ilişkileri sürecindeki aşamalar (iletişimler) müşteri bazında adım adım takip edilir ve tüm ilgililere otomatik olarak bildirilir.

Kişi Yönetimi: Her şirkete ait tüm kişileri, kişilerle olan faaliyetlerinizi, telefon görüşmelerinizi , mailleri , dökümanları izleyin. sistem içinden mail gönderin.Kurumsal müşterilerin, iş ortaklarının, servis ve ürün sağlayıcıların ya da bağımsız irtibat bilgilerinin girildiği, izlendiği, gruplara ayrılıp değerlendirildiği bölümdür. Firma çalışanlarının MS Outlook, Excel, basılı metin, kartvizit gibi değişik alanlarda tuttuğu bu bilgiler, irtibat yönetimi modülü sayesinde kuruma ait ve paylaşılan tek bir alanda toplanmaktadır.

Doküman Yönetimi: Tüm süreçlerinizi (Sipariş, Servis vb.) kontrol altına alın. Siparişlerinizi ilk temastan dosya kapanıncaya kadar izleyin. Servis hizmetlerinizi kontrol altında tutun, Tüm dökümanlarınızı (word,excel vb.) sisteme alabilirsiniz.

Teklif Yönetimi: Teklif hazırlamak tek tıkla artık çok kolay. İstediğiniz şablona göre tekliflerinizi hazırlayın, isterseniz teklifinizi yine sistem içinden mail ile müşterinize gönderin. Fırsatlara bağlı olarak verilen tekliflerin sisteme girilmesi ile izlenmesi ve yetkiler doğrultusunda paylaşılması mümkündür. Teklif yönetimi bölümü, ilişkisel bir doküman yönetimi işlevi görmektedir. Verilen tekliflerin hangi müşteriye, kim tarafından ve hangi fırsat için verildiği, ilgili irtibatların kimler olduğu, geçerlilik değerleri ve süreleri gibi ana bilgiler teklif dokümanını açmadan izlenebilmekte, gruplandırılarak rapor alınabilmektedir. Teklif dokümanları ise ek dosya şeklinde ortak bir alanda tutulmakta ve versiyonlandırma yapılabilmektedir.

Dinamik Raporlama: İhtiyaç duyduğunuz raporları kendiniz hazırlayın. CRM de tüm raporlar dinamik olarak ihtiyaçlarınıza göre düzenlenir.

E-marketing: Kampanyalar elektronik posta aracılığı ile düzenlenebilir. Tasarlanan bülten sisteme tanımlanır veya sistem içinde oluşturulur.

Etkinlik Yönetimi: Satış ve hizmetler için çalışanların gerçekleştirdiği ve/veya gerçekleştireceği etkinlikleri izlemek; çalışan, fırsat, müşteri veya irtibat temelinde etkinlik tiplerini ve bunlar için harcanan süreleri ölçmek için kullanılan bölümdür. Etkinliklerin kayıt altına alınması ile sadece müşteriyle kurulan temasların saklanması ve paylaşılması değil; çalışanların performanslarından, firmanın iş süreçlerinin incelenmesine kadar bir çok konuda sonuç çıkarılması ve karar alınması mümkün olmaktadır.

Ürün Yönetimi: İşletmenin ürünlerinin ve ürün haline getirilmiş hizmetlerinin sisteme tanıtıldığı bölümdür. Bu bölümde; ürünlerin muadilleri, rakip ürünlerle karşılaştırmalar, ürün sağlayıcı bilgiler, tedarik süre ve yolları gibi bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Burada amaçlanan, bu bilgilerin satış ekibiyle etkin bir şekilde paylaşılmasını ve hazırlanacak teklifler için temel bilgilerin kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamaktır.

Hedef Kitle: Pazarlama modülünün temel hedefleri satış modülü yardımıyla oluşturulan müşteri ve irtibat bilgilerinden hedef kitleler oluşturmak, bu hedeflere uygun kampanyalar hazırlayarak, yönetilmelerini ve sonuçlarının ölçülmelerini sağlamaktır. Belirlenmiş müşteri gruplarından veya değişik kriterlere göre müşteri bilgileri veritabanına uygulanacak sorgulama sonuçlarından hedef müşteri listeleri oluşturulması mümkün olmaktadır.

Servis Talep Yönetimi: Servis Modülünün temel hedefleri arasında, müşteri servis isteklerinin, talep ve şikâyetlerinin izlenmesi, müşteri memnuniyeti hedef alınarak sonuçlandırılması ve alınacak raporlarla hizmet kalitesinin yükseltilmesi için kaynak oluşturulması yer alır. Bu kaynaklar temel alınarak yapılacak iş akışı düzenlemeleri, çözüm arşivi oluşturulması, kayıtlara hızlı erişim ve izlenilebilirlik ile müşteri memnuniyeti artırılarak, firma güvenilirliği sağlanacak ve sadık müşteriler oluşturulacaktır. Müşteri servis isteklerinin sisteme kaydedildiği, işleme alındığı, gerekli kişi ya da bölümlere atandığı ve sonuçlarının izlendiği bölümdür. Servis isteklerine bağlı etkinlikler ile çözümün sağlanması aşamaları, son durumu, çözümün maliyeti gibi bilgiler kayıt altına alınmakta ve raporlanabilmektedir. Yine servis istekleri yapılan kontratlara bağlanarak, kontrat başına verilen hizmetler ve maliyetleri izlenebilmekte, kârlı-kârsız kontrat analizleri yapılabilmektedir.

Çözüm Arşivi: Servis hizmetinin verilmesi sırasında karşılaşılan problemler ve çözümleri arşivlenerek çalışanların ve hatta müşterilerin erişebileceği bir ortamda paylaşılmasını sağlayan bölümdür. Bu şekilde aynı çözümlerin tekrar bulunması için zaman kaybedilmesinin önüne geçilebilmekte ve müşterilerin problemleri firmaya kadar taşımadan kendi kendilerine çözmelerine olanak tanınarak verimlilik artırılmaktadır.

Müşteri Şikâyetleri Yönetimi: Müşteri şikâyetlerinin sisteme girildiği ve takiplerinin yapıldığı bölümdür. Şikâyetlerin doğru kişilere iletilmesi ile çözüm süreci ve sonucunun izlenmesi amaçlanmaktadır. Bu şekilde, firma güvenilirliği sağlanırken müşteri memnuniyeti artırılacaktır.

Uyarılar ve Alarmlar: Veritabanında kayıtlı önemli tarihlerin kullanıcılara hatırlatılması amacıyla, sisteme otomatik alarmlar tanımlanabilir. Örneğin sözleşme veya poliçe bitişinden belli bir süre önce müşteri temsilcisinin müşteriyi araması hatırlatılabilir.

Analiz ve Raporlama: Raporlama ekranları aracılığıyla, müşterilerin geçmiş hareketleri ve satın aldıkları ürünler raporlanarak incelenir; müşteri temsilcilerinin, birim yöneticilerinin ve tüm kampanyaların statüleri ve satış performansları raporlanır.

Kişisel Rapor ve Ajanda: Kullanıcılar sisteme girdiklerinde kendilerine ait ve yeni atanmış müşterilerin statülerini ve kampanya bazında dağılımları görürler, günlük ve haftalık ajanda bilgilerine ulaşırlar.

Haber Yönetimi: Firmayı ilgilendiren çeşitli duyurular, prosedürler gibi bilgiler, müşterilerle ilgili veya sektörel haberler ortak bir noktada toplanmakta ve burada çalışanlarla paylaşılmaktadır. Sistemin mesajlaşma özelliği sayesinde, departmanlar veya şirketler arası koordinasyon sağlanarak, insan kaynağı ve zaman kullanımı yönünden yüksek verim elde edilir.

Veri Yüklenmesi: Sisteme toplu veri girişi yapılmasını sağlayan ve ihtiyaca göre özelleştirilen arayüzler sayesinde, veritabanı güncelleme işlemi kolayca yapılır.

Veri Temizliği: Veri girişi esnasında seçilen parametreler bazında filtreleme yapılarak, müşteri kaydı duplikasyonu (var olan bir müşterinin sisteme tekrar girilmesi) engellenir. Duplikasyon riski olan girişler ayrıca raporlanır ve müşteri kaydındaki diğer bilgiler dinamik olarak çağrılarak kişiler ayrıştırılabilir.

Veri Birleştirme: Aynı müşteriyle ilişkili kayıtlar, duplikasyonu engelleyecek şekilde birleştirilir.

Veri Yönetimi: Sistemde müşteriye ait varolan adres, iletişim, şirket, aile, gelir düzeyi, randevu gibi bilgilerin dışında istenilen veri tipleri tanımlamak mümkündür. Kullanıcılar, sistemde liste ve hiyerarşik veri tipleri tanımlayabilir, müşteri ve kampanya kayıtlarını oluşturan alanları yönetebilirler. Sistem, dinamik veri yönetimi sayesinde uzun vadede yeni ihtiyaçları karşılayabilen, esnek bir yapı kazanmaktadır.

Veri Güncellemesi: Sisteme girilmiş olan tüm bilgiler, ilgili arayüzler aracılığıyla yetkisi olan kullancılar tarafında kolaylıkla güncellenir. Güncellemeler, ilgili tüm kayıtlara otomatik olarak yansıtılmaktadır.

Güvenlik ve Yetkilendirme: Yetkilendirme amaçlı kullanıcı grupları tanımlanarak, kullanıcılar gruplara atanır. Grupların hangi form ve raporlara girebileceği, hangi işlemleri yapabileceği belirlenir. Böylece kullanıcı yetki yönetimi ve yetki değiştirilmesi kolaylaşır. Sistemde müşteri ilişkileri yöneticilerinin işlemleri tarih ve saat bazında kaydedildiği için işlemler geriye dönük takip edilebilir. Müşteri sahipliği ve atamaları sistem tarafından organizasyon hiyerarşisi içinde düzenlenir ve sahibi olmayan kişiler tarafından bilgilere erişim kısıtlanır.

Entegrasyonlar: Yukarıda açıklanan modüller dışında, CRM yazılımının isteğe bağlı olarak sunulan diğer özellikleri aşağıda sayılmıştır.

Outlook entegrasyonu: Kullanıcıların CRM ‘de kayıt altına aldıkları toplantı, seminer, ziyaret gibi etkinlik bilgileri ve Outlook uygulamasıyla kaydettikleri bilgiler, Outlook entegrasyonu sayesinde karşılıklı olarak güncellenmektedir. Böylece her iki ortamda da birbirinin aynı takvim ve irtibat bilgileri oluşturulması sağlanmaktadır.

Suite CRM Nedir<< >>Müşteri İlişkileri Yönetimi CRM Uygulaması

About the author : rega